Yeni Tekneloji Yayınlandı

Dijital ile başlayan değişim her yönden geliyor. Örneğin, aydınlatma dünyasında LED teknolojilerinin gelişimi yeni ve sessiz bir devrim olarak nitelendiriliyor. Yeni çağda lambalar ve balastların yerini çipler ve sürücüler alıyor. Analog teknoloji ise yerini dijital teknolojiye bırakıyor. Aydınlatma sistemleri artık ortamda ‘analitik beyin’ işlevi de görüyor. Bu enerji tasarrufu yanında yönetilebilir aydınlatma, akıllı sistemlerle güvenlik, iletişim, tasarım gibi pek çok alanda değişim getiriyor. Bu alanın önemli kuruluşlarından General Electric (GE) Dünya Aydınlatma CEO’su Maryrose Sylvester ile özel bir sohbet yaptım.

Pek çok farklı alanda bunları yazmaya çalışıyorum. Örneğin, aydınlatma dünyası… Aydınlatma dünyası sadece aydınlatma dünyası değil artık. Devrim olarak nitelendirilen LED teknolojileri ile artık yönetilebilir aydınlatma dünyasına, enerji tasarrufuna, sensörler ve dijital kentler dünyasına farklı bir boyut geliyor. Çünkü aydınlatma aynı zamanda bilgi altyapısı ile birleşerek bir şebeke oluşturuyor. Bir tür ‘analitik beyin’ görevi görüyor. Bu teknolojiler yeni bir platform kapısı aralıyor.

LED teknolojileri devrimi

Bunları tabii geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye geldiğinde sohbet ettiğimiz, General Electric (GE) Dünya Aydınlatma CEO’su Maryrose Sylvester ile konuştuk. Konular artık hepsi iç içe örneğin LED’lerden söz ederken, nesnelerin interneti bir diğer deyişle endüstriyel internetten bahsediyoruz. Çünkü hepsi birbirinin içine geçmiş halkalar gibi adeta.

Paylaş

Bir Cevap Yazın

0

Yukarı

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish
X